Festival F. L. Věka nabízí pestrý hudební víkend

Krása zpěvu a varhan

Obnovený královský nástroj v kostele sv. Prokopa v Přepychách, které se staly již tradiční festivalovou destinací, rozezní Kateřina Málková. Spolu s ní na kůru v sobotu 14. srpna v 17 hodin vystoupí sopranistka Karolína Cingrošová Žmolíková a mezzosopranistka Anita Jirovská.

Předvedou program složený ze skladeb barokních mistrů Pergolesiho, Bacha, Vivaldiho, Pachelbela, chybět ale nebudou ani Biblické písně č. 5 a 10 Antonína Dvořáka.Trio umělkyň, absolventek renomovaných akademií i mezinárodních kurzů pořádaných věhlasnými hudebníky, nepochybně potvrdí, že krása se při propojení zpěvu a varhan opravdu dostaví.      

 

Argentinské tango k 100. výročí narození Astora Piazzolly

Již o den později, v neděli 15. srpna, zavítá Věkův hudební festival poprvé do obce Bohuslavice, aby představil svým příznivcům nový koncertní prostor. V tamním zrekonstruovaném evangelickém kostele bude uveden posluchačsky velice atraktivní program, plný temperamentní, lyrické a hlavně krásné hudby uznávaného skladatele Astora Piazzolly (1921-1992), který průvodním slovem přiblíží houslista Jaroslav Svěcený, považovaný za proslulého popularizátora houslové hry. Navíc jako dramaturg vede několik festivalů. V roce 1996 obdržel cenu Masarykovy akademie umění za tvůrčí uměleckou činnost a roku 2010 převzal od hlavy státu Zlatou plaketu prezidenta republiky. Působí také jako uznávaný soudní znalec historie a stavby houslí.

Spolu s ním vystoupí úspěšný akordeonista Ladislav Horák, který je zároveň pedagogem Pražské konzervatoře, kde působí jako zástupce ředitele. Založil a provedl řadu projektů, jež byly zaznamenány v médiích i na zvukové nosiče, jako je naše první koncertní tango kvinteto Bona Fide Tango (disk MisteriodelÁngel a spolupráce se zpěvačkou Soňou Červenou), Vivat tango (s violoncellistou Petrem Nouzovským – vítězství v soutěži Violoncello Fundation v New Yorku).

Rozšíření festivalu do Bohuslavic uvítal starosta této obce Jiří Tojnar, když prohlásil: „Je mi ctí, že se v našem evangelickém kostele uskuteční koncert v rámci Festivalu F. L. Věka. Na tuto událost se velmi těším.“ Tím vystavil velmi lákavou pozvánku k účasti.

 

Poděkování

Pořádající Spolek F. L. Věka si váží všech, kteří se přispívají k úspěchu této špičkové hudební přehlídky. V tomto případě patří zvláštní poděkování starostce Zdeňce Seidelové za její dlouholetou podporu při konání festivalových koncertů v Přepychách.