Komorní klasika v Deštném v Orlických horách

Vynikající Stamicovo kvarteto provede smyčcový kvartet Josepha Haydna tzv. Jezdecký a v druhé polovině smyčcový kvartet Z mého života Bedřicha Smetany.

 

O interpretech

Stamicovo kvarteto působí na naší a světové koncertní scéně už víc jak tři desetiletí. Od inauguračního koncertu v Zrcadlové kapli pražského Klementina v září roku 1985 dosáhlo mnoha vynikajících úspěchů.

Úspěšnou kariéru Stamicova kvarteta zahájilo vítězstvím na mezinárodní soutěži EBU/OIRT v roce 1986 v rakouském Salcburku, které získal soubor záhy po svém založení. Toto ocenění přineslo souboru mnoho nových příležitostí po celém světě - koncertoval ve více jak 50 zemích.

Významnou složkou aktivit ansámblu vždy byla nahrávací činnost. V posledních letech je kvarteto spojováno též s festivalem EuroArt Praha, kde je rezidenčním souborem, a s festivalem Stamicovy slavnosti, kde každoročně vystupuje, a hlásí se tím k rodišti a jménu svého věhlasného patrona. Stamicovo kvarteto vystupuje  ve složení Jindřich Pazdera (housle), Josef Kekula (housle), Jan Pěruška (viola) a Petr Hejný (violoncello).

 

Program

Joseph Haydn: Smyčcový kvartet g moll op. 74, č. 3 Hob. III:74 “Jezdecký”

I. Allegro

II. Largo assai

III. Menuetto: Allegretto - Trio

IV. Allegro con brio

 

Bedřich Smetana: Smyčcový kvartet č. 1 e moll “ Z mého života”

I. Allegro vivo appassionato

II. Quasi polka

III. Largo sostenuto

IV. Vivace. Meno presto

 

Festivalový autobus

Pro majitele platných vstupenek vypravují pořadatelé zdarma festivalový autobus. Jízdní řád: 15.30 Nové Město n. M., Na Rychtě – 16.00 Dobruška, BUS nádraží – 16.10 Dobruška, Laichterova. Odjezd zpět po skončení koncertu.  

 

Partneři

Festival F. L. Věka 2021 se koná za významné podpory Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje, města Dobrušky a společnosti Servisbal Obaly. Pořádající Spolek F. L. Věka si váží všech, kteří se přispívají k úspěchu této špičkové hudební přehlídky.