Mozart a jeho geniální současník Pavel Vranický

 

O programu

Novodobá premiéra Koncertu pro hoboj a orchestr G dur rodáka z Nové Říše Pavla Vranického se uskutečnila v roce 2020. Dirigent Marek Štilec při nastudování koncertu spolupracoval se švédským badatelem Danielem Bernhardssonem, který se intenzivně věnuje pramennému výzkumu a popularizaci jak osobnosti Pavla Vranického, tak dalších českých skladatelů 18. století. Vranického hobojový koncert vznikl s velkou pravděpodobností na objednávku pro hraběte Johanna Nepomuka Esterházyho z Galanty, amatérského hobojisty, v jehož dvorním orchestru Vranický zastával post kapelníka. Vilém Veverka k dílu před časem řekl: „Wranitzky si zaslouží hrát, určitě budeme usilovat o to, aby právě Koncert pro hoboj zdomácněl nejen na českých pódiích.  A třeba právě v konfrontaci s Mozartem.“ Přesně tak tomu bude na i na Festivalu F. L. Věka.

 

Interpreti

Komorní orchestr Wranitzky Kapelle zahájil svojí činnost koncertem ve vídeňském Karlskirche v dubnu 2019. Je tvořen špičkovými hudebníky se zájmem o dobově poučenou interpretaci a věnuje se především tvorbě vídeňského klasicismu. Zakládajícími členy jsou dirigent Marek Štilec, koncertní mistr Jiří Sycha a cembalista Filip Dvořák. Zvláště se věnuje českým autorům, kteří působili v druhé polovině 18. stol. ve Vídni. Sídlem orchestru je Nová Říše na Vysočině, místo, kde se narodili bratři Vraničtí, po kterých nese orchestr název. Jeho cílem je rovněž upevňovat česko-rakouské kulturní vazby. Za velmi krátkou dobu existence získal orchestr opakované pozvání na prestižní rakouský festival Allegro Vivo a další. Spolupracuje s Českým chlapeckým sborem Boni Pueri.

 

V Praze narozený hobojista Vilém Veverka patří k nejrespektovanějším českým interpretům. Je laureátem hobojové soutěže Sony Music Foundation (Tokio – 2003). Je sólistou Filharmonie Brno, zakládajícím členem PhilHarmonia Octet Prague a New Approach Ensemble a jako sólista vystupuje s významnými českými orchestry - s Pražskou komorní filharmonií, Filharmonií Brno, FOK, SOČR a dalšími, ze zahraničních orchestrů pak s Tokyo Philharmonic Orchestra, Bayerisches Kammerorchester či Budafok Orchestra Budapest.

 

Vstupenky

Vstupenky jsou k dispozici v celostátní prodejní síti Ticketportal nebo on-line na www.ticketportal.cz. Zakoupit je lze na v Informačním centru v Dobrušce a přímo v místě koncertu.