Pocta Radimu Drejslovi

V sále Filharmonie Hradec Králové zazní 24. listopadu Drejslův Koncert pro klavír a orchestr, dále budou na programu skladby Smetany, Fibicha a Dvořáka.

 

Radim Drejsl (29.4.1923–20.4.1953) byl mnohými považován za jednoho z nejtalentovanějších českých tvůrců své generace. Bohužel zemřel za nejasných okolností, připomínajících smrt Jana Masaryka, krátce před svými třicátými narozeninami. Velice předčasně se tak uzavřel život nadaného hudebníka, který vystudoval Pražskou konzervatoř, posléze pokračoval na AMU. Vysoce ceněný klavírní koncert, který je na programu slavnostního zakončení letošního festivalu, byl jeho absolventskou skladbou a úspěšnou premiéru měl v roce 1950 v Domě umělců, dnešním Rudolfinu.

 

Uvedení Drejslovy skladby se ujal absolvent Hudební fakulty AMU v Praze a Southern Methodist University v Dallasu Karel Košárek, který je vítězem Smetanovské klavírní soutěže, Corpus Christi piano competition a laureátem Walter Naumburg Competition v New Yorku. Recitály v uplynulých sezónách v New Yorku, Dallasu, Palm Beach, Calgary, Tel Avivu, Petrohradu a Bangkoku, stejně jako koncertní vystoupení v Evropě a Japonsku dokumentují jeho mezinárodní umělecké aktivity. Spolu s ním vystoupí na domácím podiu Filharmonie Hradec Králové pod vedením Tomáše Židka.

 

Cena festivalu

Součástí slavnostního úvodu bude udělení Ceny festivalu osobnosti, která významně přispěla k rozvoji kultury v regionu Podorlicka. Cenu předají Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana, Miroslav Sixta, starosta Dobrušky a Ladislav Horčička, výkonný ředitel pořádajícího Spolku F. L. Věka.