Symfonický orchestr v tovární hale

Psala se neděle 23. září 2018 a v tovární hale společnosti Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce, která má vynikající akustiku, se za obrovského zájmu uskutečnil koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Markem Šedivým a německým violoncellistou Emilem Rovnerem. Po čtyřech letech – v neděli 25. září 2022 v 17 hodin – se tato velká hudební událost bude ve stejném industriálním prostředí opakovat.

 

 

O interpretech a programu

Na podiu se znovu představí prestižní těleso, které téměř sto let patří mezi nejvýznamnější české orchestry. Tentokrát vystoupí pod taktovkou šéfdirigenta Petra Popelky, jehož nebývale úspěšná mezinárodní kariéra zahrnuje spolupráci s uznávanými orchestry evropského i světového formátu. Pořadatelé oceňují, že vedle pravidelného hostování na největších tuzemských festivalech, jako jsou Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšli, přijal SOČR již podruhé pozvání na festival nesoucí jméno dobrušského rodáka - buditele, skladatele a spisovatele F. L. Věka, resp. F. V. Heka.

 

 

Sólistou večera bude fenomenální houslista Josef Špaček, který se po vítězstvích a úspěších v nejprestižnějších mezinárodních soutěžích stal nejmladších koncertním mistrem České filharmonie. Nyní vystupuje sólově po celém světě. V jeho podání zazní Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur.

 

Očekávaná tisícovka posluchačů si jistě vychutná i úvodní část koncertu - na programu je výběr ze symfonické básně Má vlast Bedřicha Smetany. Neobvyklým prostorem, v němž krásná hudba na jeden den vystřídá zaběhlý zvuk tiskařských strojů světové úrovně, se ponesou známé tóny básní Vyšehrad a Vltava.

 

K mimořádnému zážitku nepochybně také přispěje uznávaný moderátor Jiří Vejvoda, který slovem doprovodil např. nedávný Koncert pro Evropu České filharmonie na Vltavě.

 

Doprovodný program

Pořadatelé připravili rovněž doprovodný program a to ve formě výstavy fotografií dvorního festivalového fotografa Honzy Ježdíka nazvané Kupkův kraj. Honza Ježdík je držitelem ceny Czech Press Photo a právě tento jeho soubor reprezentoval minulý rok naši zem v Tel Avivu a Jeruzalémě.

 

Poděkování

Spolek F. L. Věka děkuje vedení společnosti Koenig & Bauer Grafitec za možnost uspořádat koncert na její půdě a velice oceňuje pomoc při jeho uskutečnění.

 

Vstupenky

Vstupenky jsou k dispozici v celostátní prodejní síti Ticketportal nebo on-line na www.ticketportal.cz. V prodeji budou také přímo v místě koncertu.