Velký návrat v rámci 12. ročníku Festivalu F. L. Věka

Letošní festival sází na kvalitu, ale také na tradici a v neposlední řadě na velký návrat. Tím bude vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu s dirigentem Petrem Popelkou a vynikajícím houslistou Josefem Špačkem v tovární hale Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce. Hudba Bedřicha Smetany a Ludwiga van Beethovena v tovární hale přinese nepochybně nevšední zážitek.

Po několika letech se hudební přehlídka rovněž vrací do zámku v Kvasinách, kam přijali pozvání italský klarinetista Claudio Mansutti  a kvarteto Apollon. 

Na 12. ročníku zazní dvoje špičkově obnovené varhany. Na varhanní positiv v kostele Máři Magdalény zahraje Petr Čech, s nímž se představí sopranistka Marie Fajtová a trumpetista Marek Zvolánek, člen Ten of The Best. Také v klášterním kostele Narození Páně v Opočně se podařilo náročně zrestaurovat královský nástroj. V neděli 18. září ho rozezní Irena Chřibková a spolu s ní vystoupí talentovaná opočenská sopranistka Eliška Tomeňuková.

Posluchači se dále mohou těšit na Vivaldiho Čtvero ročních období v podání Ivy Kramperové a souboru Barocco sempre giovane s mluveným slovem Františka Kinského, na klavírní koncert Frederyka Chopina v provedení Jana Simona a Heroldova kvarteta, na argentinské tango akordeonisty Ladislava Horáka a houslisty Jaroslava Svěceného.

Premiérově na festivalu vystoupí Duo Siempre Nuevo, které tvoří kytaristé Patrick Vacík a Matěj Freml, dále Collegium Stivinum v čele s kontrabasistou Indi Stivínem a virtuózní cimbálový orchestr Marka Baloga, jenž 23. října letošní ročník zakončí v kulturním domě v Solnici. 

 

Partneři

Festival F. L. Věka získal trvalou záštitu Rady Královéhradeckého kraje na období 2022-2025, od počátku ho podporuje město Dobruška a mnoho let také společnost Servisbal Obaly. Velké poděkování za možnost koncertu v tovární hale se skvělou akustikou patří vedení firmy Koenig & Bauer Grafitec.