Virtuózní a strhující cimbálovka uzavře 12. ročník festivalu

V neděli 23. října se uzavře dvanáctý ročník Festivalu F. L. Věka. Závěrečný koncert se uskuteční ve Společenském domě v Solnici a zařadí se mezi crossoverové projekty. Posluchačům se představí cimbálový orchestr Marka Baloga.

 

Marek Balog se narodil do rodiny primášů. K houslím ho dle 150leté tradice přivedl otec – slavný primáš Tibor Balog. Po ukončení ZUŠ v rodném Lučenci studoval na konzervatoři v Košicích a navázal vysokoškolským studiem v Banské Bystrici, kde pod vedením proslulého violisty a houslisty prof. Jana Juříka (zakladatele Trávníčkova kvarteta) nahlédl do tajů komorní hudby, po čemž se stal primáriem zmíněného kvarteta.

Přípravou k sólové hře se mu stalo studium u doc. Josefa N. Kopelmana a studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně u prof. Miloše Vacka (primária Janáčkova kvarteta). Marek Balog absolvoval stáže ve Francii, Rakousku a v Moskvě. Silnou stopu v něm zanechaly konzultace u věhlasného houslisty Arkadie Winokurova (žáka Davida Oistracha).

Z lásky ke kořenům se mimo jiné věnuje hudbě s odkazem předků a interpretaci romských klenotů zakarpatského oblouku s prvky artificiální hudby.

 

Program koncertu

Posluchači se mohou těšit na miniatury skladatelů vážné hudby např. N. R. Korsakow, Let čmeláka, P. de Sarasate – Cikánské melodie, F. Chopin – Nocturno cis-moll, F. Kreisler – Preludium und Alegro. Zazní i filmové melodie (J. Williams - Schindlerův seznam) a řada technicky náročných čardášů z repertoáru maďarských a rumunských Romů z přelomu 19. a 20. století.